Najlepšia investičná kalkulačka zloženého úročenia na slovensku

 
Investičná kalkulačka zloženého úročenie bez ružových okuliarov zohľadňujúca efekt poplatkov. Zložené úročenie je skvelá vec dovtedy, pokým ti ho nezruinujú aj zdanlivo nízke poplatky.

Slovenské weby ponúkajúce investičnú kalkulačku pre zložené úročenie úplne ignorujú vo svojich výpočtoch poplatky (prečo asi). Napríklad najznámejšia investičná kalkulačka podľa Google vyhľadávača na Finančnýkompas.sk mi pripadá ako semestrálna práca nejakého študenta. (UPDATE 21.09.2022 finančný kompas zobral moju kritiku vážne a kalkulačku vylepšil o rôzne poplatky – tlieskam. Bohužiaľ výpočty sú chybné, snáď to čoskoro opravia).Preto ti odporúčam pri rozhodovaní používať moju kalkulačku s poplatkami, a teda pohľad na zhodnocovanie bez pomyselných ružových okuliarov. Tu si môžeš overiť, či je tvoj produkt lacný, priemerný alebo drahý. Výsledné hodnotenie je zobrazené ako percentuálny podiel toho, koľko ťa efekt poplatkov bude stáť v porovnaní so sumou, ktorú by si získal bez nutnosti platenia poplatkov. Pri ETFkách môžeš spokojne všetko nad 5 percent považovať za drahšie riešenie ako v súčastnosti ponúka slovenský trh. Tejto problematike sa detailne venujem aj v blogu, kde znalosť dopadu poplatkov povyšujem na pomyselný Svätý grál investičnej gramotnosti resp. Efekt poplatkov vs. zložené úročenie.

Taktiež som zostavil Investičný kompas pre ETF, kde zohľadňujem čisto efekt poplatkov a neriešim ostatné faktory ako dizajn APPky, support, image, vzdelávanie a podobne.

Disclaimer: Výsledky sú len modelové situácie a odhady, skutočné sumy môžu byť vyššie alebo nižšie. Nemôžem predvídať veci, ktoré ovplyvnia tvoje rozhodnutie, ako napríklad pohyby na investičných trhoch.