You are currently viewing Warren Buffett verí v S&P 500

Warren Buffett verí v S&P 500

Investičné rady od Buffetta alebo čo ste o Buffetovi ešte nevedeli

Počas stretnutia 2021 jeden z akcionárov požiadal Buffetta, aby sa vyjadril k tomu, prečo akcie Berkshire za posledných 15 rokov v priemere nedosahovali výkonnosť širšieho trhu. Buffett odpovedal, že nikdy nikomu priamo neodporúčal kupovať akcie Berkshire.
Namiesto toho zopakoval svoje dlhodobé presvedčenie, že indexový fond S&P 500 je pre priemerného človeka lepšou cestou k bohatstvu.

Buffettov závet

Buffett sa v skutočnosti plánuje riadiť svojou vlastnou radou. Takzvaný veštec z Omahy povedal: „V prípade mojej smrti je tu fond pre moju manželku – vdovu a 90 % pôjde do indexového fondu S&P 500.“ 
Presne tak. Nie do akcií Berkshire. Nie akcie spoločnosti Apple. Po tom, čo drvivú väčšinu svojho majetku rozdá rôznym filantropickým organizáciám, bude 90 % Buffettovho zvyšného majetku investovaných do jednoduchého indexového fondu S&P 500.
Dôvod jeho presvedčenia je jednoduchý. Buffett neverí, že priemerný človek – teda človek, ktorý nesleduje trh tak pozorne – dokáže vyberať akcie tak, aby porazil trh. Naopak, indexový fond S&P 500, ako napríklad Vanguard S&P 500 ETF, ponúka okamžitú diverzifikáciu vo všetkých 11 trhových sektoroch a 500 najväčších amerických spoločnostiach. To eliminuje riziko, ktoré je spojené s nákupom jednotlivých akcií, a prakticky zaručuje zisky počas dostatočne dlhého obdobia držby.

Bezchybná cesta k bohatstvu, ktorá zmení život

Buffettova rada je dnes obzvlášť aktuálna. V júni klesol S&P 500 na územie medvedieho trhu (čo znamená, že index klesol aspoň o 20 % zo svojho nedávneho maxima) siedmykrát za posledných päť desaťročí. Straty takéhoto rozsahu môžu byť nervy drásajúce aj pre skúsených investorov. Ale vždy existuje svetlo na konci tunela. Bez ohľadu na príčinu alebo závažnosť, trh sa odrazil od každého minulého poklesu. Vďaka tomu je súčasný pokles mimoriadne vhodný na vloženie peňazí do indexového fondu S&P 500.

S&P 500
S&P 500 Zdroj: Google finance

Za posledné tri desaťročia vygeneroval index S&P 500 celkovú návratnosť približne 9,9 % ročne a tieto zisky sú aj napriek významným výpredajom, ku ktorým došlo počas dot-com bubliny a veľkej recesie v rokoch 2007 až 2009. Pre kontext, ak by ste počas tohto časového obdobia troch desaťročí investovali 115 dolárov týždenne, vaše portfólio by dnes malo hodnotu niečo vyše 1 milióna dolárov. (Suma vkladov by bola 165.600 dolárov).

Záver: 

Pre mnohých investorov má teda zmysel alokovať aspoň časť svojho majetku do indexového fondu S&P 500. Rovnako, ako to plánuje po svojej smrti urobiť veštec z Omahy.