You are currently viewing Inflácia, ako neprerobiť?

Inflácia, ako neprerobiť?

Inflácia naberá hrozivé rozmery.  Pridaj sa k víťazom a nie k porazeným

Medzimesačný rast cien v apríli 2022 dosiahol 1,5 %. Aktuálne tempo rastu cien bolo síce pomalšie ako počas marca, z dlhodobého hľadiska však patrí k vyšším. Medziročná hodnota inflácie poskočila na 11,8 %, v marci bola 10,4 % a vo februári 9 %. Medzimesačný aj medziročný rast cien pocítili slovenské domácnosti pri nákupe potravín, pohonných hmôt, no vidieť ho bolo aj na účtoch za energie. V praxi  to znamená, že 1000 € z marca 2021 predstavuje aktuálne kúpnu silu v objeme 905.80€. Zároveň cena tovarov a služieb poskočila z 1000€ na 1104€. Situácia zdanlivo nemá žiadnych víťazov alebo predsa? Poďme si situáciu rozanalyzovať.

Stabilizácia dlhov 

 

Vzhľadom nato, že nepredpokladám drakonické zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany ECB, úsmev na tvárach môže ostať všetkým dlžníkom. Áno, inflácia pomáha znižovať dlhy. Je to ako špirála. Inflácia zvyšuje ceny, ale následne vyvíja väčší tlak na rast miezd. O tom, že nominálna mzda bude rásť niet pochýb. Dôležité je využiť aktuálne nízke úrokové sadzby a v prípade ak máš hypotéku zafixovať si úrok aspoň na 5 rokov, ideálne na 10 rokov. Dlhšie fixácie sú otázne, lebo nevieme predpokladať, kam sa ekonomika posunie, respektíve, či vôbec takú dlhú fixáciu potrebujeme. Ľudia sa sťahujú,rozvádzajú, predávajú, kupujú. 

 

Ochrana úspor

 

Druhým dôležitým aspektom je ochrana hodnoty našich ťažko zarobených úspor aspoň na úrovni pokrývajúcej infláciu. Ochrana sa nevzťahuje na tvoju finančnú rezervu. Tú si pekne odlož na neočakávané situácie. Všetko ostatné by sa malo investovať. Aktualne vládne na akciovom trhu medvedí trh. Trhy klesajú a mohlo by sa zdať, že akcie a ETF je to posledné miesto, kam by si teraz svoje peniaze umiestnil. Tak sa pozrime, čo aktualne robí ten najpovolanejší, Warren Buffett. Nakupuje, nakupuje a ešte raz nakupuje. Vo výpredaji. So zľavou. Aktuálne už v objeme 51 miliárd amerických dolárov. Keď si 91 ročný Buffett myslí, že je práve teraz ten správny čas nakupovať akcie, prečo by si mal váhať ty? Doteraz sa trhy vždy odrazili a aktuálne sa naskytá veľmi dobrá príležitosť pre nákup. Tak prečo ju nevyužiť? Lebo každá kríza so sebou prináša víťazov a porazených a ja osobne pri aktuálnych hodnotách inflácie viem, kto bude s určitosťou porazený. Ľudia držiaci svoje peniaze na bežných účtoch. Kto budú víťazi ukáže čas..