You are currently viewing Školník multimilionár. Poznáte príbeh Ronalda Reada?

Školník multimilionár. Poznáte príbeh Ronalda Reada?

Zisk z investície neovplyvňuje v prvom rade výška mesačného vkladu, ale čas a efekt zloženého úročenia 

Ronald Read sa narodil 23. Októbra 1921 vo Vermonte USA. Potom, ako skončil strednú školu pracoval 25 rokov ako predavač na benzínovej pumpe a následne ďalších 17 rokov ako školník. Život Ronalda Reada by nebol ničím výnimočný, napriek tomu jeho životný príbeh zaplnil titulné stránky v amerických denníkoch. Dôvod? Jeho závet v ktorom odkázal svoj majetok 8 miliónov amerických dolárov nemocnici, knižnici a pozostalej rodine.

Napriek obmedzenému platu zo zamestnania sa mu podarilo nahromadiť značný majetok nákupom akcií. Celý život nakupoval hodnotové akcie ktorým rozumel a vyhýbal sa technologickým akciám. Sústredil sa na akcie blue chips spoločností (najlikvidnejšie a najkvalitnejšie akcie na trhu), ktoré vyplácali dividendy. Prostriedky získané z vyplatených dividend znova reinvestoval do nákupu akcií. Bol zástancom myšlienky “buy and hold”. 

Nikdy nežil okázalým spôsobom života, celý svoj život prežil v dome, ktorý nadobudol za 12.000$ a nikto až do jeho smrti nevedel o vlastníctve akcií takých hodnotných firiem ako boli J.M. Smucker Company, CVS Health, Johnson & Johnson,Procter & Gamble, JPMorgan Chase, General Electric a Dow Chemical Company.

Vzhľadom k princípom zloženého úročenia vytvoril Ronald Read s najväčšou pravdepodobnosťou 90 % svojho čistého majetku po dosiahnutí veku 70 rokov.

Ronald Read zomrel vo veku 92 rokov a akcie nikdy nepredal.