You are currently viewing Ako sa darilo fondom v roku 2023

Ako sa darilo fondom v roku 2023

Výkonnosť indexu S&P 500 na začiatku roku 2023 podcenili skoro všetci hlavní stratégovia z Wall Street. Najbližšie k jeho close hodnote 4769 bol pán LEE  z Fundstat s predpokladom 4750.

S&P 500 zvládlo nástrahy roku 2023 suverénne a s prehľadom

Vyzerá to tak, že investori si pomaly zvykajú na infláciu, vyššie úrokové sadzby a lokálne konflikty. Takisto všade opakovaná recesia, ktorá neprichádza a neprichádza bola braná s veľkou rezervou.  Keďže americká ekomonika sa úkazala odolnejšia ako sa predpokladalo (zverejnené pozitívne výsledky firiem, rekordne nízka nezamestnanosť) index reagoval výrazným rastom a vymazaním strát z predchádzajúceho roku. Vo veľkej miere dopomohla eufória okolo umelej inteligencie. USA má stále čo ponúknuť a udržuje si výrazný náskok pred konkurenciou. Kto ti bude tvrdiť opak, klame.

Index S&P 500 potiahla najmä takzvaná „Veľkolepá sedmička“. Jedná sa o mega-cap americké technologické firmy Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOG, GOOGL), Nvidia (NVDA), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT) a Tesla (TSLA). Aj preto ten famózny výnos technologického Nasdaq 100 (vid. obrázok).

Niektoré z najvýkonnejších akcií v roku 2023

Nvidia (NVDA). Špičkové akcie spoločnosti Nvidia si od začiatku roka pripísali 220 %, čo je zďaleka najlepší výkon spomedzi všetkých akcií v indexe S&P 500. Rast zaznamenala najmä kvôli boomu okolo umelej inteligencie (AI). Podnikanie spoločnosti Nvidia v oblasti dátových centier zaznamenalo tiež výrazný rozmach, keďže spoločnosti sa ponáhľajú modernizovať svoju infraštruktúru, aby zvládli intenzívne pracovné zaťaženie pri nasadení umelej inteligencie.

Meta Platforms (META). Akcie materskej spoločnosti Facebooku a Instagramu Meta Platforms vzrástli v roku 2023 o 172 %, keďže trh online reklamy sa zotavil z poklesu v roku 2022. Meta navyše dokázala, že stále dokáže pôsobivým tempom zvyšovať príjmy a zisky, pričom výrazne investuje do technológií AI a metaverse.

Výhľad akciového trhu na rok 2024

Ekonómovia a analytici majú pred rokom 2024 relatívne optimistické vyhliadky pre ekonomiku a akciový trh. Zvýšené úrokové sadzby budú pravdepodobne vplývať na hospodársky rast, ale Federálny rezervný systém predpokladá, že rast HDP USA zostane v nadchádzajúcom roku pozitívny. Taktiež  investori nepredpokladajú ďaľší rast úrokových sadzieb, skôr naopak, čo prispieva k ďaľšiemu optimizmu. 

Analytici a investiční stratégovia predpovedajú 11,6% rast ziskov pre S&P 500 v roku 2024 a priemerný price target na konci roka vo výške 5 029 naznačuje, že index v nasledujúcich 12 mesiacoch získa približne 10% a dosiahne nové historické maximá. Takže nepremeškaj svoju šancu a nastúp na vlak s názvom ETF už dnes TU.