You are currently viewing Bohatý dôchodca, chudobný dôchodca

Bohatý dôchodca, chudobný dôchodca

Rozdiel v príjmoch medzi bohatým dôchodcom a chudobným dôchodcom môže byť priepastný, napriek zdanlivému dojmu rovnakého životného štýlu počas produktívnej časti života.

V panelákovom dome žijú dvaja susedia, rovestníci. Jeden sa volá Peter, druhý Karol. Obidvaja pracujú vo fabrike na výrobu automobilových komponentov na rovnakej pozícii, majú manželku a dve deti. Keďže sú obaja šikovní, dokážu s príplatkami zarobiť 1500 EUR netto mesačne.
Peter si uvedomuje, ako ťažko pracuje, a preto si dopraje každý rok drahú dovolenku v exotike a každých desať rokov si kupuje nové auto. Jedno pre manželku a druhé pre seba. Tak isto si potrpí na značkové oblečenie a prémiovú elektroniku.
Karol si tiež uvedomuje, ako ťažko pracuje, a preto si každý rok dopraje dovolenku v Chorvátsku alebo kúpele v Piešťanoch. Keďže Karol chodí do práce autobusom, stačí im jedno auto, ktorým manželka rozváža deti do školy. Kupujú si pekné oblečenie v neznačkových obchodoch a elektroniku za rozumné ceny, najradšej zľavnené vo výpredaji.
Aj Peter aj Karol sa po dovolenke cítia oddychnutí, obaja su rovnako schopní zabezpečiť mobilitu pre svoje aktivity a chodia pekne oblečení. Emil, ich domový správca by povedal, že majú porovnatelný životný štandard. Rozdiel je len v tom, že Peter nedokáže z výplaty odložiť ani cent, naopak Karolovi ostáva každý mesiac 300 EUR, ktoré si od nástupu do zamestnania odkladá a sporoinvestuje.
Po 40tich odpracovaných rokoch idú Peter a Karol do zaslúženého odpočinku. Petrov dôchodok je 1050 EUR. Karlov dôchodok je 3600 EUR (767000/100*4/12=2.550+1050=3600). Peter sa nestíha čudovať, jeho životný štandard klesol, už žiadne dovolenky nehrozia, musí sa uskromniť. Naopak Karol sa už teší na dobrodružstvá so svojimi vnúčatami pri mori v Chorvátsku, a na wellness pobyt v Piešťanoch. Jeho životná úroveň neutrpela vôbec.

Peter vidí, že Karol si narozdiel od neho užíva dôchodok plnými dúškami – nejde mu to do hlavy, veď pracovali a zarábali rovnako, a preto sa Karola pýta, kde urobil chybu. Karol mu stručne vysvetlí princíp mesačného odkladania malých súm počas štyroch dekád a následného vplyvu zloženého úročenia na jeho sporoinvestovanie. Taktiež mu vysvetlí, že vo svojej mysli urobil malé zmeny správania a nastavil sa tak, aby odolával vplyvom, čo je práve trendové a tak povediac „in“. Malými, doslova atómovými návykmi sa nastavil nato, že šťastie a zážitky s priatelmi a rodinou nájde aj v Chorvátsku a nepotrebuje exotiku, veď more je slané všade rovnako a slnko máme tiež len jedno a presuny do práce si vždy spájal s časom, ktorý patril len jemu a dobrej knihe.
Peter tomu začína chápať, ale zároveň si uvedomuje, že čas na zmenu už premárnil a s rozpačitým úsmevom dodáva, že snáď sa z jeho príbehu poučia aspoň jeho deti a vnúčatá. Ponuku pasívneho investovania do ETF nájdeš TU.

Priemerný vyplácaný starobný dôchodok koncom septembra 2022 dosiahol výšku 517,40 eura.

Poznámka autora: Autor článku využíva na dochádzanie do práce vlakové spojenie a obľubuje oddych na Slovensku.