You are currently viewing Investícia do zlata: oplatí sa investovať do zlata ako zabezpečenia v kríze?

Investícia do zlata: oplatí sa investovať do zlata ako zabezpečenia v kríze?

Zlato je všetko, len nie bezpečná investícia. Ceny niekedy divoko kolíšu. Investícia sa preto oplatí len pri malých podieloch na celkových aktívach.

To podstatné v skratke:

  • Hodnota zlata podlieha prudkým výkyvom, a preto zostáva rizikovou a špekulatívnou investíciou.
  • Vo všeobecnosti je zlato ako investícia vhodné len v obmedzenej miere. 
  • Do zlata by ste však nemali investovať viac ako 5-10 percent svojho majetku.
  • V investičnom mixe – napríklad s cennými papiermi a akciovými fondmi – môžete riziko celkovo znížiť.

Je zlato bezpečnou investíciou v turbulentných časoch?

Za posledných 20 rokov sa cena zlata pohybovala od 300 až po 2000 eur. Aj keď je cena zlata v súčasnosti na najvyššej úrovni, zlato je všetko, len nie bezpečná investícia. Napriek rizikám nemusíte zlato ako investíciu úplne vylúčiť. Pridanie zlata do investičného mixu – napríklad pozostávajúceho z cenných papierov a akciových fondov ETF – môže znížiť celkové riziko vašej investície.

Hlavné argumenty pre zlato ako investíciu

  • Zlato je krízová mena

Zlato prežilo vojny, depresie a niekoľko menových reforiem a stále sa cení ako investícia.

  • Zlato môže znížiť celkové riziko portfólia

Keď sa zrútia akciové trhy alebo klesne hodnota papierových peňazí, zlato môže byť stabilizačným prvkom v portfóliu. S mierou preto znižuje celkové riziko investície.

  • Zlato je nedostatkový tovar

Navyše, na rozdiel od papierových peňazí sa zlato nedá ľubovoľne množiť.

 To všetko môže byť pravda. Len: Zlato sa nestáva investíciou, do ktorej by ste ako súkromný investor mali investovať väčšie časti svojho majetku. Pretože zlato má aj veľa nevýhod.

Hlavné argumenty proti zlatu ako investícii

  • Nákup zlata v malých množstvách je drahý

Unca zlata stojí okolo 1 800 eur. To je však trhová cena. Ak chcete kúpiť zlato v banke alebo od obchodníka so zlatom, chcú zarobiť peniaze obchodovaním. Preto existujú dve ceny: nákupná cena a predajná cena. Za uncu je predajná cena zvyčajne asi o 6% vyššia ako nákupná. Na druhej strane, ak chcete kúpiť desatinu unce, medzi nákupnou a predajnou cenou je už rozdiel okolo 20 %. Cena zlata preto musí najskôr stúpnuť o toto rozpätie – obchodnú maržu poskytovateľa – aby ste vyšli z červených čísel.

  • Skladovanie zlata je drahé

Skladovanie drahého kovu v bielizníku doma alebo dokonca v malom trezore je riziko a treba ho dôkladne zvážiť. Či je poistený proti krádeži, závisí od podmienok obsahu. Prípadne ako investor môžete zlato uložiť do bezpečnostnej schránky v banke. To však nie je dostupné zadarmo. Pred uložením zlata si porovnaj viacerých poskytovateľov bezpečnostných schránok.

Okrem toho si tu treba ujasniť, do akej výšky je obsah skrinky poistený. Ak dôjde k najhoršiemu, toto krytie nemusí byť dostatočné a bude potrebné dodatočné poistenie skrinky. To sú tiež prevádzkové náklady, ktoré musíte znášať

  • Zlato nesie menové riziko

Zlato sa obchoduje v amerických dolároch. Zjednodušene to znamená, že keď predávate svoje zlato, najskôr dostanete doláre a potom ich zameníte za eurá. Preto kolísanie meny ovplyvňuje ekvivalent v eurách. To znamená: Ak je dolár devalvovaný, investor má pri opätovnom predaji zlata nevýhody, pretože za dolár dostane menej eur.

V tomto prípade môže dôjsť k stratám aj napriek tomu, že cena zlata v dolároch vzrástla. Pozitívna strana mince: Ak sa dolár zhodnotí, budete z toho mať prospech.

  • Zlato neprináša úroky ani dividendy

Zlato samo o sebe nie je produktívne: negeneruje zisky ako spoločnosti, do ktorých akcionári investujú. A neplatí úroky ako banky a vlády, ktorým požičiavajú svoje peniaze kupci dlhopisov alebo vlastníci termínovaných vkladov a sporiacich dlhopisov. Zisky dosiahnete len vtedy, ak cena zlata stúpne a vy potom predávate.

Ale pozor: Cenový zisk musí najprv prevýšiť vynaložené náklady – napríklad za bezpečnostnú schránku, poplatky vzniknuté pri nákupe a predaji, prípadné vzniknuté náklady na dopravu, rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou – predtým, ako skutočne dosiahnete zisk.

  • Cena zlata môže veľmi kolísať

Ako investor musíte dúfať, že dopyt po zlate sa v budúcnosti zvýši. Ak klesne, klesne aj cena. V minulosti neboli silné cenové výkyvy výnimkou, ale pravidlom: v rokoch 1987 až 1999 sa cena zlata znížila na polovicu. Cena tiež výrazne kolísala oboma smermi okolo finančnej krízy pandémie koróny.

Bonus: Zlatá čerešnička na torte Juraja Karpiša 

Mnohí z Vás možno postrehli LinkedIn status od Juraja Karpiša TU, kde sa vyjadril k investícii do zlata, zhodou okolností za obdobie 2000-2023. Pre zaujímavosť ti ponúkam tú istú stránku, z ktorej čerpal Juraj, kde si možeš nasimulovať ľubovoľné iné časové obdobie. 10, 30 alebo 50 rokov? Je to na tebe.  (Spodný graf „including dividends“). GRAFY TU:  https://www.longtermtrends.net/stocks-vs-gold-comparison/. Príjemné porovnávanie 🙂

Zdroje: www.verbraucherzentrale.de, LinkedIn, www.longtermtrends.net