You are currently viewing Investovanie pre ženy

Investovanie pre ženy

V pasivneinvestovanie.sk sme mali tú česť privítať zaujímavého hosťa, Lenku Hlinkovú, popularizátorku informačných technológií, ktorá nás vyspovedala ako to vyzerá s akciovými trhmi a ženským investovaním. A tak ako Lenka búra mýty, že IT je čisto chlapská doména, tak sa my snažime búrať mylné predstavy, že investovanie je zložité a určené prevažne pre mužov. 

Lenka: Ako technológie ovplyvnili oblasť investovania?
Miloš: Technologický sektor a najmä umelá inteligencia (AI) ženie trhy v poslednej dobe smerom hore. Keďže väčšina indexových ETF obsahujú technologické spoločnosti v popredných priečkach svojho zastúpenia, investori sa tak podieľajú na ich raste.
Z iného pohľadu. Aby človek mohol začať investovať, nie je nútený navštíviť banku, ale vďaka technologickému posunu vie investovať aj vďaka svojmu smartfónu z pohodlia domova cez mobilnú aplikáciu. 

Lenka: Existuje nejaká štatistika alebo prieskum, ako tieto technologické zmeny vplývajú na investovanie žien? 
Miloš: Hovorí sa, že ženy sú lepšie investorky ako muži, sú na to štúdie, ale toto sa týka najmä stock-pickingu, teda manuálnemu výberu jednotlivých spoločností. Ženy a rovnako aj muži, ktorí nechcú špekulovať by sa mali držať diverzifikovaných ETF fondov, vtedy si budú naozaj rovní.

Lenka: Zaznamenali ste v posledných rokoch zvýšený záujem žien o investovanie v porovnaní s mužmi?
Miloš: Evidujeme mierne zvýšený záujem zo strany žien o investovanie. Pomer žien, ktoré sa na nás doteraz obrátili je zhruba 1:3 oproti mužom, ktorí cez nás investujú. Preto sa každej novej investorke nesmierne potešíme. Tak isto nás vždy povzbudí pozitívna spätná väzba. Ak by sme mali v budúcnosti vyrovnanú bilanciu mužských a ženských investorov, bolo by to veľmi fajn a považovali by sme to za náš úspech.

Lenka: Pre ženy, ktoré s investovaním nemajú žiadne skúsenosti – prečo vôbec začať a ako najlepšie budovať portfólio?
Miloš: Na začiatok si treba uvedomiť, že štát sa o nás nepostará, preto zabezpečovať sa na dôchodok by mala byť jedna z celoživotných priorít vo vlastnom záujme.
Ženy môžu mať pocit, že správe financií a tvorbe majetku by sa mali venovať hlavne muži, preto to častokrát nechajú na partnera. Osobne si myslím že by sa tu rozdiely nemali robiť, naozaj neexistuje žiadna prekážka, aby nemohol investovať každý, aj keby to malo byť 20€ mesačne. Čím človek začne investovať skôr, tým nižšia suma je potrebná na vybudovanie majetku do dôchodkového veku, samozrejme je to individuálne podľa možností každého investora.

Lenka: Aké sú kľúčové stratégie alebo nástroje, ktoré môžu ženy využiť v dnešnom technologicky riadenom investičnom prostredí na rast svojho portfólia?
Miloš: Najlepšia stratégia je zvoliť si investičný nástroj, horizont a dodržať ho. To by som povedal, že je alfou a omegou samotného investovania, dať bokom emócie a špekulovanie. Investovanie by mala byť nuda, človek by sa samozrejme mal tešiť, keď trh dlhodobo rastie, no nemal by podľahnúť panike, keď sa trh na nejakú dobu otočí smerom dole, je to prirodzený vývoj trhu, ktorý sa vyvíja v cykloch. Práve tie poklesy treba využívať vo svoj prospech a vtedy voľné peniaze zainvestovať.

Lenka: Aké sú bežné mylné predstavy alebo prekážky, ktoré ženám bránia v aktívnej účasti na investovaní?
Miloš: Podľa mňa je to strach a predstava, že investovaním môžeš prísť o všetko. To, že investovanie je obšírna téma je pravda, ale treba filtrovať. Existujú zaužívané postupy ako investovať jednoducho a z dlhodobého hľadiska bezpečne. Rovnako ich môže odrádzať veľké množstvo zdrojov, odkiaľ v dobe internetu môžu čerpať, čiže keď aj začnú zisťovať, môže ich to odradiť, lebo sa budú cítiť stratené. Preto je jedna z možostí nájsť si odborníka, ktorý ich daným procesom prevedie a vysvetlí im čo to investovanie je, a čo od toho môžu očakávať.

Lenka: Napadá ti príbeh konkrétnej ženy, ktorá začala s investovaním a ako to prebiehalo? 
Miloš: Heh, musel by som googliť a hľadať, keďže moja investičná história nesiaha desiatky rokov dozadu :-). Z mojich skúseností ako som spomínal, investovanie je beh na dlhé trate a je to nuda. Investorky si nastavia trvalý príkaz a venujú sa svojim životom a o zvyšok sa stará trh.

Lenka: Vieš odporučiť užívateľsky jednoduchý a zároveň kvalitný zdroj informácií, ktorý môžu ženy, najmä začiatočníčky využiť na začatie investovania?
Miloš: Skvelým zdrojom investičných rád je fórum ako-investovat.sk, diskutujú tam bežní ľudia, niektorí s 20 ročnou investičnou praxou, ktorí si už čo to za tie roky preskákali. Na našej stránke pasivneinvestovanie.sk máme rovnako tzv. minútové investovanie, kde sa dá veľmi ľahko navnímať problematika investovania. Pre jazykovo zdatnejších je tu potom napr. Investopedia.com, ktorá je zdrojom kvalitných dát. Rovnako sa dajú nájsť informácie na facebooku vo verejných investičných skupinách, kde ľudia radia ľuďom.

Lenka Hlinková

priekopníčka a popularizátorka informačných technológií so zameraním na oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie. V roku 2019 zvolená za Female Role Model of the Year v súťaži Central European Startup Awards. Zakladateľka spoločnosti Ženský algoritmus a úspešná autorka rovnomennej knihy Ženský algoritmus. Viacej informácií o Lenkinej práci sa môžeš dozvedieť na stránke www.zenskyalgoritmus.sk. Knihu Ženský algoritmus si môžeš zakúpiť na Martinus-e.

Pridaj komentár