You are currently viewing Kam investovať 10.000 EUR

Kam investovať 10.000 EUR

Stalo sa ti nedávno, že ti tvojich 10.000 EUR doslova vypaľovalo dieru vo vrecku, kvôli 14% inflácii, a ty sa zúfalo pýtaš kam investovať svoje peniaze? Aj keď sa to nemusí zdať ako suma peňazí, ktorá zmení život, ak sa správne investuje, časom by sa z nich mohla stať investícia s veľmi pozitívnym dopadom na tvoj životný štandard.
Či už pochádzajú z náhlej neočakávanej udalosti, dedičstva alebo výhry v lotérii, povedzme si o najlepších spôsoboch, ako investovať 10.000 EUR.

Investovanie do ETF

Napríklad na dôchodok. Posilnenie tvojich dôchodkových úspor je skvelým využitím 10.000 EUR. Legislatíva na Slovensku je v tomto prípade veľmi zhovievavá a v duchu posilňovania investičného povedomia a motivovania ľudí, je investovanie do ETF oslobodené od platenia daní. Jedinou podmienkou je splniť jednoročný časový test. Čo ale pri investovaní na dôchodok nie je žiaden problém. Keďže investuješ peniaze na dôchodok, tvoje portfólio by nemalo byť žiadna divočina. Ja odporúčam voľbu dvoch ETF fondov. Prvý je index MSCI World a druhý index S&P 500. Po dosiahnutí dôchodkového veku si môžeš nechať vyplácať pravidelnú rentu alebo si celú sumu necháš vyplatiť naraz. Neexistuje žiadne obmedzenie. Dokonca si môžeš nechať investíciu vyplatiť aj skôr v ľubovoľnom čase, čo ale neodporúčam. Predsa len aj na dôchodku by sme sa mali mať dobre. Pri tak jednoduchom portfóliu je priam kritické, aby boli poplatky čo najnižšie a ty si maximalizoval výnos. Takéto podmienky ponúka napríklad EIC. Detaily si môžeš pozrieť TU.

Vytvorenie si akciového portfólia

Nákup jednotlivých akcií je rizikovejší ako investovanie do ETF. Ale pre investorov, ktorí si dokážu nájsť čas na to, aby sa dozvedeli o verejne obchodovateľných akciách čo najviac a urobili prieskum, by to mohol byť skvelý spôsob, ako investovať 10.000 EUR.
Keď budeš zvažovať svoje možnosti a skúmať akcie firiem, nezabúdaj na dôležitosť diverzifikácie. Jedným slovom nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka. Bez ohľadu na to, ako veľmi by sa ti páčila určitá akcia alebo spoločnosť, nikdy by si si nemal kúpiť jednu akciu v hodnote 10.000 EUR.
Namiesto toho si radšej vytvor akciové portfólio so zmesou rôznych jednotlivých akcií, najlepšie takých, ktoré si navzájom kompenzujú riziká. Ak napríklad investuješ do ropnej spoločnosti, ktorej by sa malo dariť, ak by cena ropy stúpla, kúp si aj akcie leteckej spoločnosti, ktorej by sa malo dariť, ak by cena ropy klesla.

Investovanie do dlhopisov

Ak chceš generovať stabilný príjem, dlhopisy môžu byť užitočnou investíciou za 10.000 EUR.
Keď kupuješ dlhopisy, požičiavaš peniaze spoločnosti alebo vláde. Súhlasíš s tým, že dlhopis budeš držať určitý čas a na konci tohto obdobia ti emitent dlhopisu vráti tvoje peniaze. Medzitým ti emitent pravidelne vypláca úroky v stanovenej sadzbe.
Pamätaj, že aj investovanie do dlhopisov nie je bez rizika a je možné stratiť peniaze. Na tvoju investíciu sa vzťahuje úrokové, kreditné a menové riziko.
Úrokové riziko. Ak by si chcel predať dlhopis pred koncom jeho platnosti, môžeš nájsť kupca na sekundárnom trhu, ale možno budeš musieť akceptovať nižšiu cenu, ako si zaplatil v závislosti od trhových podmienok.
Kreditné riziko. Okrem toho, ak by sa emitent dlhopisov dostal do finančných problémov, mohol by zmeškať platby alebo dokonca nesplatiť vrátenie tvojej istiny.
Menové riziko. Riziko nárastu/poklesu hodnoty investície v dôsledku pohybu menových kurzov, ak je dlhopis emitovaný v inej mene ako napríklad euro.
Dlhopisy s vyššími úrokovými sadzbami – takzvané junk bonds – bývajú rizikovejšie. Ako každá investícia, vždy existuje kompromis medzi väčšími rizikami a vyššími odmenami. Dlhopisy si môžeš kúpiť prostredníctvom väčšiny maklérskych platforiem, ktoré ponúkajú akcie. Na Slovensku sú obzvlášť populárne korporátne dlhopisy.
Na záver je potrebné povedať, že na dlhopisy sa vzťahuje 19% zrážková daň z výnosu. V mnohých prípadoch tento krok za teba urobí emitent a tebe vyplatia už očistený výnos od daní.

Investovanie do nehnuteľností

Na dnešnom horúcom trhu s nehnuteľnosťami ťa 10.000 EUR nezavedie príliš ďaleko, pokiaľ ide o kúpu nehnuteľnosti. Existuje však viac spôsobov, ako investovať do nehnuteľností.
Existujú napríklad realitné investičné fondy, ktoré sú typom správcovskej spoločnosti, ktorá ti môže poskytnúť možnosť investovania do rôznym typov nehnuteľností.
Väčšina realitných podielových fondov sa sústreďuje na jeden typ nehnuteľností – ako sú komerčné nehnuteľnosti alebo rezidenčné nehnuteľnosti – hoci niektoré vlastnia rôzne typy nehnuteľností.
Podobne ako bežné akcie sú aj realitné podielové fondy vysoko likvidné. Vďaka tomu je ľahké vyplatiť investíciu a presunúť svoje peniaze inam. Porovnaj to s vlastníctvom fyzických nehnuteľností, kde je predaj dlhý a nákladný proces. Pri podielových fondoch máš sumu vyplatenú spravidla do troch pracovných dní.Sú spoločnosti, ktoré si vyhradzujú zmluvné právo vyplatiť investíciu po dobu až jedného roku.
Je potrebné pripomenúť, že správa realitných podielových fondov je finančne náročnejšia, čo sa odrzkadluje vo vysokých poplatkoch. Výnimkou nie sú ani rôzne vstupné a výstupné poplatky. V neposlednom rade netreba zabudnúť, že na podielové fondy sa vzťahuje 19% zrážková daň z výnosu.

Zameraj sa na dlhodobé ciele

Investovanie je beh na dlhé trate. Bez ohľadu na to, ktoré aktíva sa rozhodneš kúpiť, tvoja investičná výkonnosť bude v priebehu rokov zaznamenávať zisky aj straty. Nebuď teda prekvapený a očakávaj aj poklesy – tvojou úlohou je sústrediť sa na budúcnosť.
Ak dokážeš pripísať 10%-tnú návratnosť k svojej investícii každý rok po dobu 30 rokov, tvojich 10.000 EUR by sa mohlo zvýšiť až na 196.000 EUR – a to všetko bez toho, aby si k pôvodnej investícii prispel čo i len jedným ďalším eurom.
(Za predpokladu minimalizovania poplatkov. Viac informácií k poplatkom nájdeš TU).
To je kúzlo zloženého úročenia bez zbytočných poplatkov. Na druhej strane, ak si necháš 10.000 EUR v hotovosti, za 30 rokov budeš mať iba 10.000 EUR. A po dopade inflácie bude kúpna sila tvojich 10.000 EUR oveľa nižšia ako dnes.