You are currently viewing Kam investovať v roku 2023?

Kam investovať v roku 2023?

Kombinácia pandémie, vojenského konfliktu v Európe a následná energetická kríza môžu zapríčiniť recesiu, ktorá vyvolá ďalšiu finančnú krízu.

Ktoré odvetvia sú pri takomto scenári najodolnejšie a kam investovať v roku 2023?

Nie každé odvetvie trhu reaguje na recesiu rovnako. Niektoré su odolnejšie, niektoré menej. Poďme si predstaviť 4 odvetvia, ktoré by mohli recesiu zvládnuť v dobrej kondícii.

Diskontní predajcovia

Ľudia milujú akcie a diskontné potraviny, prípadne častokrát výhodnejšie vlastné značky obchodných reťazcov. Táto záľuba nakupovať diskontne sa znásobuje práve v období recesie, prípadne pomalšieho ekonomického rastu. Keďže spoločnosti ako napríklad Lidl nie sú obchodovateľné na burze, musíme sa poobzerať po alternatívach napríklad v USA.
Asi najznámejšia sieť obchodov je Walmart (WMT), ktorá si vybudovala imidž “Skvelý pomer cena kvalita” s nízkymi cenami potravín a výhodou, že predáva takmer všetko, čo by ste mohli potrebovať. Možno si spomeniete, že z predaja “všetkého” profitovali počas pandémie aj naše slovenské obchodné reťazce.
Prípadná alternatíva je Kroger (KR), najväčšia supermarketová spoločnosť v USA.

Základný spotrebný tovar

Počas recesie sa výraznejšie menia návyky spotrebiteľov. Odloží sa nákup nového auta, rekonštrukcia domu. Uprednostní sa regionálna dovolenka pred exotickou dovolenkou a častejšie listujeme v kuchárskej knihe, namiesto návštevy reštaurácie.
Čo sa ale nezmení je nákup základného spotrebného tovaru. Jesť sa proste musí, hygiena sa vykonávať musí.
Spoločnosť, ktorá predáva všemožné kozmeticko-hygienické tovary je napríklad Procter & Gamble (PG).
Ďaľšia zo spoločností, ktorá naďalej neochvejne rastie, a ktorej tovar nájdete v každých potravinách a je dostupná v podstate pre každého je flaša Coca-Coly od The Coca-Cola Company (KO).

Zdravotná starostlivosť

Zdravie je na prvom mieste bez ohľadu na krízy alebo recesie. Keď raz ochorieš, bezpochyby navštíviš doktora a následne si vyberieš lieky z lekárne. Spotrebiteľ si vie odoprieť mnohé, ale často krát by dal aj to posledné za rýchle zlepšenie zdravotného stavu.
Farmaceutická spoločnosť, ktorá sa osvedčila už počas pandémie je Pfizer (PFE). Alternatívou by mohla byť napríklad spoločnosť Johnson & Johnson (JNJ), ktorá okrem už spomínaných vakcín produkuje voľnopredajné lieky tzv. “lieky na bežné použitie”, ako sú napríklad lieky proti migréne.

Alkohol a tabak

Paradoxne počas krízy môže rásť aj spotreba alkoholu a tabakových výrobkov.
Ak ti niečo hovoria brandy ako Johnnie Walker, Smirnoff, Captain Morgan, možno by si chcel investovať do spoločnosti Diageo PLC (DEO). V skratke, Diageo vlastní 20 zo 100 najlepších svetových značiek liehovín.
Pokiaľ by si chcel vsadiť radšej na tabak, ja osobne si pamätám ako ma ešte ako dieťa fascinoval dizajn škatuľky cigariet Marlboro. Chcem dodať, že som tejto ani inej značke nepodľahol :-).
Ak je značka Marlboro pre teba pojmom, možno sa ti budú páčiť akcie spoločnosti Altria Group (MO), ktorá tento brand vlastní.

Na záver

Investovanie na akciovom trhu vždy prináša určitú mieru rizika. Neexistujú žiadne záruky, že sa ti tvoje investície s určitosťou zhodnotia. Cieľom je získať informácie o rôznych odvetviach trhu, identifikovať odvetvia odolné voči recesii a pokračovať v investovaní do spoločností, ktorým veríš. Pokiaľ investuješ dlhodobo do daňovo výhodných a lacných ETF, nemusíš svoju stratégiu meniť vôbec. 

Príklad ETF portfólia môžeš nájsť TU.