You are currently viewing Životné poistenie vs. investovanie

Životné poistenie vs. investovanie

Určite si sa stretol v určitej fáze svojho života s ponukou na uzatvorenie životného poistenia. Na začiatok je treba poznamenať, že životné poistenie by malo byť za každých okolností striktne oddelené od investovania.

Minulosť a súčastnosť

V minulosti sa uzatvárali investičné životné poistenia (IŽP) ako na bežiacom páse (a veru ponúkajú sa aj v dnešnej dobe). Sprostredkovateľ mal za to kráľovsky zaplatené a klient mal pocit, že je krytý a zároveň niečo aj zarába. To je síce krásne A, ale to B bolo pri predaji častokrát zamlčané. To B sú práve poplatky, kde väčšinou prvé 2 roky vkladov šli len na poplatky. Preto často ani po 10 rokoch nebol účet na hodnote, akú tam klient vložil na investíciu. Nehovoriac o tom, že to, čo bolo uzatvorené pred 15 rokmi absolútne nezodpovedá potrebám krytia dnešnej doby. V roku 2024 sme sa ale kúlturne aj vývojovo posunuli vpred, máme k dispozícií informácie o nevýhodnosti takýchto starých produktov a zmlúv. Preto je potrebné tieto produkty prehodnotiť, optimalizovať, prípadne zrušiť. 

Praktické rady na začiatok

  • Vytiahni zo šuflíka zmluvu, ktorú (možno nevedomky) platíš každý mesiac.
  • Over si, či to nie je investičné životné poistenie.
  • Skontroluj poistné krytia na zmluve – zameraj sa na smrť, trvalé následky úrazu, invaliditu a kritické choroby.
  • Ak tam tieto 4 pripoistenia nemáš, prípadne sú tam poistné sumy v tisícoch a nie v desiatkách tisícov, pravdepodobne vyhadzuješ peniaze von oknom. Zmluvou jednak nezarobíš a ani nie si dostatočne krytý.

Mám si teda uzatvoriť rizikové životné poistenie alebo mám radšej tieto peniaze investovať?

Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď. Z dlhodobého hľadiska investovanie do indexových ETF fondov preukázateľne buduje majetok, ktorý sa v čase kumuluje a vďaka zloženému úročeniu narastá. Na druhú stranu, takmer nikto z nás nemá vybudovaný dostatočne veľký majetok nato, aby si v prípade nejakej nepredvídateľnej životnej udalosti hradil celú liečbu a starostlivosť sám. Preto z môjho pohľadu, je dobré mať oboje a využiť v poistení klesajúce poistné sumy, stojí to menej peňazí a tým, že budeš investovať, majetok ti v čase bude narastať. Čím si samozrejme mladší, si menšie riziko pre poisťovňu, preto vieš uzatvoriť poistku s vyššími poistnými sumami na dlhšie obdobie a následne si „zafixovať“ poistné.

Moja poistka stojí 37€ mesačne, to je suma, ktorú vieš nechať ktorýkoľvek piatok v meste za účet na bare, ale ja si za tie peniaze kupujem krytie smrti, invalidity, kritických chorôb a trvalých následkov úrazu. Jednoducho veľké riziká, ktoré pre mňa môžu znamenať zmenu cash-flowu a v podstate celého života.

Ak sa chceš vyznať vo svojej poistke alebo potrebuješ pomôcť s investovaním, kľudne sa mi ozvi cez kontaktný formulár a spoločne sa na to pozrieme.

Pridaj komentár