You are currently viewing 7 faktov o indexe S&P 500 o ktorých ste nevedeli

7 faktov o indexe S&P 500 o ktorých ste nevedeli

Najlepší indikátor amerického fondového trhu – S&P 500. Vieš o ňom všetko alebo ťa niektoré fakty prekvapia?

Je starý

Pred niečo viac ako 65 rokmi, 4. marca 1957, index S&P 500, ktorý poznáme dnes, nadobudol svoju terajšiu podobu. Vtedy začal index pozostávať z 500 spoločností. Ale index S&P 500 nie vždy sledoval 500 spoločností. Keď bol prvýkrát predstavený v roku 1923, bol jednoducho známy ako „zložený index“ a sledoval výkonnosť relatívne malého počtu spoločností.
Pokiaľ by ste teda chceli investovať do indexu, ktorý je overený časom, S&P 500 so svojou 100 ročnou históriou by mohol byť tou správnou voľbou.

Je veľký

Index S&P 500 pozostáva z väčšiny, ale nie všetkých najväčších spoločností v Spojených štátoch. Trhová kapitalizácia S&P 500 je 70 až 80 % celkovej kapitalizácie amerického akciového trhu. 
Vyjadrené monetárne hovoríme o sume 30 triliónov dolárov alebo 30.000.000.000.000$.
Aktuálny market cap nájdeš TU.

Zastrešuje 11 odvetví US trhu

Spoločnosti a akcie v indexe S&P 500 si môžeme mimo jednotlivých spoločností rozdeliť aj na 11 sektorov, v ktorých dané spoločnosti podnikajú. Konkrétne sa jedná o

 • Technológie
 • Zdravotníctvo
 • Financie
 • Nehnuteľnosti
 • Energetiku
 • Materiály (a ich ťažba)
 • Spotrebný sektor
 • Priemyselné odvetvia
 • Utility
 • Komunikáciu
 • Spotrebný tovar

Ak ti niekto bude tvrdiť, že potrebuješ diverzifikovať a začne vytvárať sofistikované a komplexné portfóliové nastavenia, ktorým nerozumieš a pravdepodobne ich ani nepotrebuješ, je na mieste sa zamyslieť, čo tým dotyčná osoba sleduje vzhľadom nato, že samotné S&P 500 diverzifikuje v rámci US trhu až až.

10 najväčších spoločností predstavuje až jednu štvrtinu indexu S&P 500

Hoci sa jedná o skupinu 500 US spoločností, zaujímavým faktom ostáva, že najmä prvá desiatka výrazne ovplyvňuje index. Už či smerom hore alebo dole. 

Zdroj: https://www.slickcharts.com/sp500

Nájdete aj stálice

Existuje niekoľko firiem, ktoré od vzniku S&P 500 nikdy neopustili tento prominentný klub. Jedná sa – ako inak o hodnotové firmy ako Procter & Gamble, Coca-Cola, Johnson & Johnson, Whirlpool, JPMorgan Chase, General Electric, IBM, ExxonMobil, 3M, General Mills a ďaľšie.

Je konzistentný

V neposlednom rade sa pozrime na druhú stranu rovnice: dlhodobú konzistentnosť indexu S&P 500.
Napriek tomu, že je často náchylný na korekcie, investícia do indexu S&P 500 na obdobie 20 rokov by v žiadnom prípade nepriniesla stratu. Navyše, všetkých predchádzajúcich 39 korekcií od roku 1950 úplne vymazalo oživenie býčieho trhu.
Stručne povedané, široký index S&P 500 ukázal, že trpezlivosť sa z dlhodobého hľadiska vypláca. Keď hovorím o trpezlivosti, trpezlivý je aj Warren Buffett, ktorý mimochodom tiež odporúča investovať do S&P 500. Viac info TU.

BONUS

Zamysleli ste sa niekedy, čo vlastne skratka S&P 500 znamená? Že nie? Ak ste zaskočený, je to skratka pre The Standard and Poor’s 🙂 .